تفاوت صفحه نمایش AMOLED با IPS در طراحی

تفاوت صفحه نمایش AMOLED با IPS در طراحی

تفاوت صفحه نمایش AMOLED با IPS در طراحی . امروزه کیفیت صفحه نمایش ها به یکی از مهم ترین متغیر های خرید تبدیل شده و کاربران به این مورد توجه ویژه ای دارند.

امروزه نمایشگر های گوشی ها دارای انواع خاص با تکنولوژی ساخت متفاوتی می باشد که از انواع این پنل ها به IPS و یا OLED و AMOLED  و … اشاره کرد . در تلفن های همراه پنل های نمایشگر ها به یکی از معیار های مهم کاربران تبدیل شده است.

دنیای تلفن های هوشمند در سال های اخیر دستخوش تغییرات و تحولات گوناگونی شده است .البته نمایشگر ها تنها در گوشی ها نمی باشد و تلوزیون ها و مانیتور ها نیز تغییرات بسیار مهمی داشته اند. کیفیت نمایشگر ها همیشه یکی از مهم ترین چیز هایی بوده که شرکت های تولید کننده روی آن تمرکز داشته اند.

امروز در آرتیک به یکی از سوالات پرتکرار کاربران مبنی بر اینکه صفحه نمایش AMOLED بهتر است یا IPS و یا تفاوت میان این دو را بررسی می کنیم.

معرفی پنل AMOLED

صفحه نمایش AMOLED یا دیود ساطع کننده ماتریس فعال ارگانیک ( Active Matrix Organic Light-Emitting Diode ) که یک نوع پنل از صفحه نمایش ها می باشد . ویژگی اصلی در این فناوری این است که هر پیکسل دارای نور و روشنایی خاص خود است .این ویژگی سبب شده نور و رنگ بندی به صورت بسیار دقیق تری اعمال شود و بتوان آن را از تکنولوژی های قبلی TFT و oLED برتر دانست.

در قلب فناوری OLED استفاده از آند و کاتد برای ایجاد جریان الکترون در یک فیلم نازک قرار دارد و روشنایی با توجه به میزان الکترون های موجود تعیین می شود.این به این معنی است که هر پیکسل به طور اختصاصی توانایی روشن و خاموش شدن را دارد.

در مورد رنگها باید گفت که توسط دیودهای بسیار کوچک قرمز ، سبز و آبی تولید می شوند( همانطور که در تصاویر مشخص است) .پس برای نمایش رنگ هر پیکسل به صورت جداگانه یکی از این رنگ ها را نمایش می دهد.

در AMOLED و superAmoled ، رنگها کمی روشن تر و رنگ های سیاه تر و تیره تر; سیاه تر از سایر نمایشگر ها نمایش داده میشود .آن هم به دلیل خاموش بودن پیکسل هاست که سیاه را عمیق و پررنگ تر نمایش میدهند.

این مورد میتواند مصرف باتری هم به طرز چشمگیری کاهش دهد.

 

 

معرفی پنل IPS

راست پنل AMOLED و چپ پنل IPS

 

نمایشگرهای ips یاIn-Plane Switching Liquid Crystal Display یکی دیگر از نوع پنل هایی است که کاربران را حیرت زده کرده است. اگر اطلاع داشته باشید نمایشگر های سوپر امولد superAMOLED یک شکل بهینه شده از نمایشگر های AMOLED بودند .این مورد هم همانگونه عمل کرده و نمایشگر هایی با پنل IPS شکلی بهینه شده از پنل های TFT می باشند.

اگر کمی دقیق تر باشید ، در این نمایشگرها از نور قطبی شده که از طریق یک فیلتر رنگی عبور می کند استفاده می شود ، اما پیکسل ها خاموش نمی شوند و جداگانه روشن می شوند و نور پس زمینه پیکسل ها را روشن می کند. این مورد نور مشکی تیره تری نسبت به نوع قبلی دارد اما همچنان امولد و سوپر امولد رنگ مشکی را واقعی تر و تیره تر نمایش میدند

نوع طراحی این پنل باعث شده که می توان پیکسل ها را بیشتر به هم چسباند و کیفیت پیکسل بالاتری را به نمایش خواهد گذاشت

 

 

تراکم پیکسلی گوشی های ایفون یا گوشی هایی که از این پنل استفاده میکنند بالاتر می باشد و میتوان رنگ های طبیعی تری را نمایش دهد. از مهم ترین ویژگی های این پنل نمایش رنگ با اشباع بالا و طبیعی تر می باشد.رنگ صفحه نمایش های IPS واقعی تر از صفحه نمایش های دیگر از جمله امولد است زیرا این پنل نسبت به AMOLED یا نوع سوپر امولد رنگ های اشباع شده بیشتری را نشان می دهد.

 

برای مشاهده مقالات دیگر آرتیک اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *